11 Eylül ve ABD

0
599
11 eylül ve abd
11 eylül ve abd

Yakın tarihimizde gündemi etkileyen,belirleyen,yalnız gündemi değil devletlerin politikasını, planlarını,hedeflerini değiştiren bir çok olay cereyan etti. Kuşkusuz bunların en derinden etkileyeni 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşti…

Kaçırılan 4 uçaktan ikisi ABD’nin New York kentindeki Dünya Ticaret Merkezi’nin İkiz Kuleler olarak bilinen güney ve kuzey kulelerine çarptı. Uçaklardan üçüncüsü ABD Savunma Bakanlığı karargahı Pentagon’a çarptı ve Pensilvanya’nın Pittsburgh kentindeki Yahudi Sinagogunu hedef alan diğer uçak ise F-16’lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürüldü. Bu saldırının bugün 18.yılı, etkisi de hala devam ediyor.

dünya ticaret merkezi saldırısı haberleri
dünya ticaret merkezi saldırısı

Teksas merkezli, Houston Chronicle gazetesi şöyle yazmıştı :

“Teröristler Dünya Ticaret Merkezi’ne jetlerle saldırdı.

Ölülerin sayısı binlerce kişiye ulaşabilir.

Hastaneler yaralılarla dolup taştı !

Bush; sorumluları bulmak için devlet kaynaklarını kullanma sözü verdi.”

 

O zamanın basılı olarak dağıtılan sonraları ise online gazete haline getirilen hükümete yakın Seattle Post-Intelligencer gazetesi ise saldırıyı şöyle gördü:

“Hiçbirimiz asla unutmayacağız, ölümcül planı bıçak savuran korsanlar yaptı !”

ikiz kule saldırısı
ikiz kule saldırısı haberleri

Sahiden,

11 Eylül’ü Kim Yaptı?

Çok nettir ki 11 Eylül saldırıları El-Kaide tarafından yapılmış bir saldırıdır. El Kaide tarafından da üstlenilmiştir.

Bu saldırılar hakkında onlarca komple teorisi mevcuttur ve üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen hale bu saldırıyı ABD’nin düzenlediğine ve bu saldırıyı İslam ülkelerini işgal için bir bahane olarak kullandığına inanan bir kitle mevcuttur. Bu aynı zaman da şu manaya gelir ki saldırıyı düzenleyen El-Kaide lideri Usame Bin Ladin ABD ajanıdır. Bu iddia bile tek başına anında çürütülebilir. Usame Bin Ladin kendi döneminde  dünyanın en zengin 7. kişisidir. Ve ajanlığının karşılığında teklif edilecek şeylere de muhtaç değildir. Kimse ajanlık yapıp karşılığında dağlarda matara ile gezmez, kimse bu hayatı seçmez. Yine de iddiayı değerlendirelim.

Şöyle düşünülmesi gerekir; ABD gibi siz bu tarz bir planlamanın içindesiniz,önünüzde fayda edebileceğiniz bir durum var bu planlamayı da o yüzden yaptınız ve ve kendinize de bir zarar vermek zorundasınız. Bu planlamanın faydası; Afganistan’ı Müslüman teröristlerden temizlemek, Usame Bin Ladini vermediği gerekçesi ile Taliban’a savaş açmak (veya petrol vs.) ve bunu yaparken de bütün dünya devletleri tarafından haklı hale getirilmek, destek görmek. Buraya kadar tamam, ama sorun şu; siz bunun için kendinize nasıl bir zarar vereceksiniz ? Anlatalım.

11 eylül saldırısı
11 eylül saldırıları
 • Ticaret merkeziniz yıkılacak, öyle bir yıkım ki yeniden inşasına harcadığınız zaman 6 yıl 8 ay.
 • Hayatını kaybeden polis sayısı 60.
 • Hükumetin mağdurlara ödediği miktar 8,7 milyar dolar.
 • Pentagon savunma üssünüz yıkılacak, bütün dünyaya rezil olacak askeri manada açık vermiş olacaksınız.
 • Sadece bir 11 Eylül kurbanının kocasına ödenen tazminat 50,000,000 (50 milyon)dolar.
 • 11 Eylül dolayısıyla 2002 yılı sonuna kadar ABD’de işini kaybedenlerin sayısı: 1.8 milyon ve bunlara verilen işsizlik maaşı.
 • New York borsasının kapalı kaldığı gün sayısı: 6
 • Saldırılardan sonra New York şehrinin bir aylık ekonomik kaybı: 105 Milyar dolar
 • Enkazın temizleme masrafı: 1 milyar dolar.
 • Acil hizmetlere ödenen toplam FEMA parası: 970 milyon dolar.
 • Saldırılardan zarar gören Manhattan alt yollarının tadilatı için harcanan miktar: 7,5 milyar dolar.
 • CIA’ye iş başvurusunda bulunanların sayısında meydana gelen artış oranı: %50
 • Manhattan’da saldırı sonrası ortaya çıkan Asbest maddesinin temizlenmesine ihtiyaç duyulan ev sayısı: 30.000
 • 2001’de saldırıdan dolayı tatil programını değiştiren Amerikalı sayısı: 1,4 milyon
 • 11 Eylül sonrası travmatik stres yaşayan New York’lu sayısı: Yaklaşık 422,000 [3]

Ve daha sürüp giden, işsizlik maaşlarından yardım fonlar, ücretsiz psikolojik tedavilerden itfaiye masraflarına, yığınlar, 99 gün boyunca süren yangınlar ve çevreye verdiği hasarlar vs vs.

Totalde bütün maliyeti hesaba en iyimser rakamlarla katarsak saldırıların ABD Ekonomisine maliyetinin toplam kaybı 2 trilyon dolar olarak söylenmektedir. Şunu da göz önüne alalım; bu saldırı 2001 de oldu.Yalnızca 4 yıl önce 1997’ de açıklanan işsizlik oranı son 28 yılın en düşük seviyesinde, ekonomi patlama yapıyor.Merkez bankası başkanı ise durumu şöyle açıklıyor : “Mantıksız bir bereket.”

Bu zararı göze alır mısınız ? Hayır dediğinizi duyar gibiyim.

Böyle bir ekonomiye darbe vuruldu, kim tarafından, kendileri tarafından ? Gördük, okuduk yukarıda, rakamlara baktık, mümkün mü ? Değil.

Bir de saldırılarda yahudilerin ölmediğine dair iddialar vardır ki bilakis saldırı özellikle yahudilere yapılmıştır. Aileler, röportajlar resimlerle 500’e yakın yahudinin öldüğü sabittir.

cantor fitzgerald
cantor fitzgerald

El Kaide’nin 11 Eylül’de özellikle Filistin işgalinin intikamını almak için Dünya Ticaret Merkezi 80. katta bulunan Cantor Fitzgerald isimli Yahudi şirketini hedef aldığı biliniyor. Ancak buna rağmen saldırıda hiç Yahudi’nin ölmediği iddiası tüm dünyada oldukça yaygın.

Oysa 4 bin Yahudi’nin saldırı günü bölgeye gitmediği doğru değildir. Saldırının gerçekleştiği gün Yahudi’lerin kutsal günü olduğu için ve saldırı sabah erken gerçekleştiği için olayda 500 Yahudi öldürülmüştür. El Kaide saldırıları özellikle daha az insanın yaşamını yitirmesi ve ABD’ye büyük bir gözdağı vermek için insanların çoğu henüz binalara gelmemişken ve sadece bu kapitalizm merkezlerinde çalışanlar ve patronlar bulunurken düzenlemiştir. Ölen yahudilerin listesi dahi mevcuttur, uzun olması hasebiyle zikredemiyoruz. Bu iddia en yaygın iddialardandır ama söylediğimiz gibi hiçbir gerçekliği yoktur.

Hülasa İsrail’in kaybolan herhangi biri için bile Gazze’yi yakıp yıktığı bir dönemde,dönemin süper gücü olan ABD’nin bu tip bir işgal için ekonomisini yerle yeksan eden 11 Eylül saldırılarını kendi eliyle yapıp sonra da bahane olarak kullanacağına inanmıyoruz. Saldırı El-Kaide tarafından planlanarak en ince ayrıntısına varıncaya kadar dikkatli yapılmıştır,gayet de mantıklıdır. Ancak yine de komplo iddialarından kurtulamamıştır.

11 Eylül saldırılarında ABD belki de ilk defa fail değil mağdurdur. Mağduriyeti ise haktır. Afganistan’da, Bosna’da, Irakta yaptığı zulümlerin cezasını kendi yurdunun ortasında yaşamıştır. Mazlumların bedduaları uçak olup binalarını kırmış, kendi ülkelerinde ABD hükumetini korku ile yaşar hale getirmiştir. ABD hala bu saldırının etkilerini ülkesinde görmektedir ve belki de tek güç olma imkanını orada kaybetmiştir.

Bu saldırı ile İslam Dünyasına zarar artmış mıdır? Yerine göre şiddeti artmış olabilir. Ancak ABD hep aynı ABD’dir. Ve hep zalimdir. 2001 den önce ABD zulüm etmiyor muydu, yerle gök arasında ki insanları yakıp yıkmıyor muydu ?

 • 1974’den 1983 yılına kadar siyasi sebeplerden dolayı Arjantin’de mevcut rejimi indirmek adına ülkede minimum 20.000 insanı öldürdü.
 • 1991: ABD Irağı bombaladı: istihbarat verilerine göre bu saldırılarda 6 haftada 85 bin ton bomba atıldı, 113 bin sivil öldürüldü.

 

Resim 1 Ölüm Otobanı Ürdün :

ölüm otobanı ürdün abd savaş
ölüm otobanı ürdün
 • 1992: ABD 28.000 askeriyle Somali’ye sözde açlığı durdurmak için girdi,hala çıkamadı.

Resim 2 Somali Açlık :

somali açlık abd
somali açlık
 • 1992 den 1995’e kadar süren Bosna Savaşında 250.000’nin üzerinde Müslüman Boşnak halkı tüm dünyanında gözü önünde katledildi.
 • 20 Ağustos 1998 tarihinde Usame Bin Ladin’e yardım ettiği gerekçesi ile Sudan’dan intikam almak için başkenti Hartum yakınlarında bir silah fabrikasını vurdu.Oysa bu fabrikanın silah fabrikası olmadığı herkesin malumuydu, fabrika ilaç fabrikasıydı.Amerika sonrasında, ‘hata olmuş’ diye durumu açıkladı.

SONUÇ                          

Evet sonuçtur.

Bütün bunlardan sonra anlıyoruz ki,

11 EYLÜL BİR SEBEP DEĞİL BİR SONUÇTUR.

Öncesinde yaşattıkların da dolayı ABD’ye yaşatılan bir sonuç…

ABD’nin zerre ders almadığı ama etkisinden de hala kurtulamadığı, bütün dünyaya rezil rüsva olduğu dehşet bir sonuç.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here