Sorunumuz Derdimiz

0
191

SORUNUMUZ ; DERDİMİZ

Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah’a , salat ve selam efendimiz Hazreti Muhammed’e , onun şerefli ehli beytine ve ashabının üzerine olsun.

Bugün biz müslümanların 21.yüzyılda belki de en büyük sorunlarından biri ; dert…Ama dertlenmek değil , dertlenmemek…

Şairinde dediği gibi ;

‘ Derdi olan insan okur, derdi olmayan da okuyarak dert sahibi olur. Asıl mesele bir derdimizin olmasıdır ‘

İtiraz edebilirsiniz…

‘Hayır  bugün bizim derdimiz çok  , dermanı için düşünüp  durduğumuz.Dertten bol ne var , uğurunda koşuşturduğumuz.’

Diyebilirsiniz…

Evet derdimiz ,kederimiz  çok ama yüce değerler uğrunda edineceğimi dert ne yazık ki bizde yok.Olsaydı anlayacaktık diğer dertlerin dert olmaktan çıkacağını.Biz dert diye sunulanların aslında  geçiçi olduğunu anlayacak ve asıl  derdimize odaklanacaktık .Onlar bize lısanı hal ile ‘İslamı dert edinme diye sana bir takım dertler (ev, iş , para , ) veriyoruz , al bunlarla dertlen! Ona göre yaşa ve ona göre öl ! ‘ dediler.Biz de yedik.Yedik ama yutmak da bizim elimizde kusmak da…

Eğer kusarsak bu zaman kadar dert gördüğümüz -aslında engelleri-de yıkmış olacağız ,dert diye bunları önümüze koyanları da…

O yüzden herşeyi bir kenara bırakıp  Rabbimizin dini olan İslamı dert edinmemizin vakti geldi.Eğer varsa hakikaten başka dertlerimiz de , onların çözümünü İslamda arama vaktimiz geldi.Biz dinimizi ne kadar dert edinirsek , Peygamberimizin izinde ne kadar uğraş verirsek o kadar huzurlu olacağız.Ne kadar paspas olursak bu yolda , Rabbimiz tarafından  o kadar şerefli kılınacağız.

Eğer bu davayı hakikaten dert edinmezsek,bu yolda terlemezsek ,  bunun için yaşayıp bunun için ölmezsek , bu zelil hal üzere kalmaya devam edeceğiz.

Silkinip kalkmak , hakkı tutup kaldırmak , dava derdiyle sorunları aşmak için hala vaktimiz var.Elhamdulillah.

Yoksa bu zamana kadar olduğu gibi bu zamandan sonra da bütün problemlerimiz devam edecek.Ve biz güzel olan herşeyi yitireceğiz.

Hülasa ;

Biz  Allahın dinini dert edinmemeye devam ettikçe, Allah azze ve celleden bir  ceza olarak ;  bu dava  dışında her ne varsa onlarla dertlenmeye devam edeceğiz.

Budur hikayemiz.

Ve’lhamdulillah.

Makaleyi Sesli Dinlemek için

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here