ÇÖZÜM; EVE DÖNMEKTİR !

0
1553

Alemlerin Rabbine hamd olsun, son peygamber Hazreti Muhammed’e, ehline ve ashabına  salat ve selam olsun.

 

İnsanlar doğarlar büyürler,yaşarlar ve ölürler.Biz doğmadan önce alemi ervahta dedik ‘bela!’Ve vardık karara…

Bir yola çıktık önce,bir işe koyulduk,çabaladık.Olmadı…Başaramadık.Bir yerlerde hata veya eksik olan bir şeyler vardı.Ama müslümanlar olarak neresinde olduğunu bir türlü bulamadığımız o şeyin adınıda bir türlü koyamadık.

Yalnızlık mıydı adı ? Güçsüz olmak mıydı ? Plansızlık mı ? Yoksa sayımızın azlığı mı? Ya da Rasulullah sallallahu aleyhi sve sellemin dediği gibi vehn mi ? Yani dünya sevgisi mi ? Evet dolaylı yoldan hepsiydi ama nokta atışı yapmak gerekecek olursa; tam olarak neydi ?

Evet nokta atışı yapmak gerekti…Attık,tak ! Çözüm kardeşlerim; eve dönmekti.

 

Yalnızlık dedik çünkü ehlimizle değil, yola tek çıktık.Güçsüzlük dedik, çünkü desteksiz bırakıldık.Bize evde yatarken;  ‘ayağa kalk ! kendine gel ! Sen bu değilsin !’ diye kimse demedi.Bizim de aklımıza zaten gelmedi.Plannsızlık dedik,çünkü kanımızdan, canımızdan olanlarla, bizi en iyi tanıyanlarla istişare yapamadık.Güç sahiplerinin azlığı dedik;normalde sayı azlığı problem değildir,davalar az sayıda fedâkar insanın elinde gün yüzüne çıkarılır.Ama fedakârlığımız sayımızla doğru orantılı olduğu için,sayımızın azlığı aleyhimize oldu.Evlerimizden fedâkar insanları çıkaramadık, kendinizde olamadık.Yapayalnızlık kaldık.

 

Allahın selamı Rasulüne olsun.Anamız babamız ona feda olsun. Bize kendi yaşantısıyla zaten yolu göstermiş, yöntemi öğretmiş, öncelikler sırasını belirlemiştir.İslam dinini önce şerefli eşi Hatice’tul Kübra ya sonra amcasına,amca oğluna sonra hısımlarına, sonra diğer insanlara ulaştırmıştır.Nitekim en kritik kararlarda bu insanlar kilit rolü oynamışlardır. Peygamberimiz sırtına yüklenen ağır yükün şokundayken, Hatice radıyallahu anha Allahın inayetiyle onu  doğrultmuştur.Alemin son peygamberi öldürülmek üzereyken yerine amca oğlu ve damadı olan Ali Radıyallahu anhı bırakmıştır. Bu saydıklarımız akraba değil yakın ailedir.Ve ıslah yoluna birlikte girmemiş gereken öncelikli kesim de bu kesimdir.

 

Tahayyül edin, havsalalarınızı zorlayın , imkansız bile görseniz iki dakika düşünün.Aileniz yanınızda olsa çok şey değişmez miydi ?  Fitnenin ayyuka çıktığı bu dünyaya ve yeni başlayacak her güne evinizin kapısından açılırken, eşinizin desteğini almış şekilde olmanız vallahi yürüyüşünüzü bile değiştirmez miydi ? Sizi zorluklardan emin, başı dik ve metanet sahibi kılmaz mıydı ?

 

Öyleyse eve dönelim. Hakikatle canlanacak nice cana açılmadan önce, kendi asli canlarımıza dönelim.Evdekileri ıslah edelim.

Gücümüzle küfrün başını ezmek için…

Planlarımızla onları tepetaklak etmek için…

Metanetimizle onları şaşkına çevirmek için…

 

Bunu yapalım,bunu yapabilelim.Eve yetebilelim !

 

Ama dikkat edelim,eve dönmüşken evde kalmayalım, işimizi yapalım sonrada evden çıkıp dünyaya açılalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here