İhya-yı Alem https://ihyayialem.com Kulluğun İhyasından Alemin İhyasına Wed, 24 Jul 2019 10:09:24 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 İzzetli ve Korkusuzca Yaşamak https://ihyayialem.com/izzetli-ve-korkusuzca-yasamak/ https://ihyayialem.com/izzetli-ve-korkusuzca-yasamak/#respond Wed, 24 Jul 2019 09:42:01 +0000 https://ihyayialem.com/?p=881 Kitap Adı : İzzetli ve Korkusuzca Yaşamak

Asrımızın bu kirli havasını teneffüs eden bu zamanın Müslümanları olarak zincirlerimizi kırmaya, prangalarımızı yıkmaya ve şehirlere, ülkelere hatta kıtalara ulaşmaya ihtiyacımız var.

Bu kitapta selefimizin bu yolda nasıl yürüdüğünü en çarpıcı örnekleri ile görecek, istemeden duygularınızın coştuğunu, bir volkan gibi patlamak üzere olduğunuzu hissedeceksiniz.

Yazar özellikle gençleri muhattap aldığı bu kitapta; sabır, azim, ilim, cihad, şehadet vb konuları birbirine harmanlayarak bu kitabı defalarca okunması gereken bir kitap haline getirmiş.

Belkide kitaptan etkilenmemizi sağlayan etken, yazarın kitapta belirtmiş olduğu şu şeffaf düşüncesidir:

“Amele dökmediğimizi yazmayacağız, zira ne bir okuyucu bulabiliriz, ne de yazdıklarımızın bir etkisi olur.”

İşte o özlediğimiz günleri hatırlatacak, anlam dolu ve kalplere hitap eden güzel bir kitap… İzzetli ve Korkusuzca Yaşamak

Bu kitabı okuyun; onda izzeti, şerefi ve cesareti bulacaksınız.

Çevirmen: Ahmet Taşpınar
Yayın Tarihi 2017-01-01
ISBN 6055546267
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 111
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm
]]>
https://ihyayialem.com/izzetli-ve-korkusuzca-yasamak/feed/ 0
Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs https://ihyayialem.com/her-muslumanin-ortak-davasi-kudus/ https://ihyayialem.com/her-muslumanin-ortak-davasi-kudus/#respond Sat, 20 Jul 2019 09:24:46 +0000 https://ihyayialem.com/?p=883 Bütün ilahi dinler için kutsal sayılan yoldan çevirdiğimiz herhangi bir insanın hakkında birkaç cümle söyleyebileceği peygamberler şehri Kudüs! İstatistiklere göre en az Müslümanlar tarafından ziyaret edilen yetim coğrafya Kudüs!

Hakkında bir şeyler bildiğimizi zannettiğimiz ama aslında bir şey bilmediğimiz zulmün azaldığını zannettiğimiz ama aslında zulmün her geçen gün şiddetle arttığı bu kutsal toprakları bir alimin gözünden okumak hepimiz için çok faydalı olacaktır.

İçerisinde bulunan ilmi ve fikri nakiller ümmetin gülmeyen yüzü olan bu beldeye farklı açılardan bakmamızı sağlayacaktır. Müslümanlar için kutsal sayılabilecek birçok emaneti içinde barındıran bu şehri yahudilerin bin bir hile ve desiseyle nasıl gasp ettiğini bizlere aktaracak olan bu eseri tüm Müslüman kardeşlerimizi tavsiye ediyoruz.

Çevirmen: İzzet Marangozoğlu
Yayın Tarihi 2017-11-01
ISBN 9944047869
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 166
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

 

]]>
https://ihyayialem.com/her-muslumanin-ortak-davasi-kudus/feed/ 0
Sahabeler Hakkında Ne Kadar Bilgilisin? {Test} https://ihyayialem.com/sahabe-hayati-test/ https://ihyayialem.com/sahabe-hayati-test/#respond Sat, 06 Jul 2019 09:02:14 +0000 https://ihyayialem.com/?p=872 .wq-quiz-874 { --wq-question-width: 100%; --wq-question-color: #009cff; --wq-question-height: auto; --wq-bar-color: #00c479; --wq-font-color: #444; --wq-background-color: #f2f2f2; }

1) İlk sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

İlk sahabe peygamberimizin (s.a.v) hanımı Hz. Hatice annemizdir.

2) Kendisi İslamın ilk öğretmenidir? Rasulullah tarafından Abdullah ibni Mektum ile Medine’ye kuran öğretilmesi için gönderilmiştir. Bu sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

Musab bin Umeyr... O, şehit olduğunda kefeni dahi olmayan İslâm'ın ilk öğretmeniydi.

3) “Sahabe, Peygamber (s.a.v)’e iman edip, iman ettiği halde kendisiyle bir araya gelen ve İslam üzere ölen kişidir.”

Dogru! Yanlis!

4) İslamın ilk müezzini kabul edilen sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

İlk müezzin olarak kabul edilen sahabe Bilal-i Habeşi'dir. Allah ondan razı olsun.

5) Ammar ibni Yasir’in annesi ve İslamın ilk hanım şehidi olan sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

İslamın ilk şehitleri aynı aileden Hz. Sümeyye validemiz ve eşi Hz. Yasir'dir. Hz. Ammar bin Yasir'in anne ve babası.

6) Nebi (s.a.v) Bedir Savaşı esnasında Medine’de namaz kıldırması için hangi sahabeyi bırakmıştır?

Dogru! Yanlis!

Peygamberimiz Bedir Savaşı esnasında Medine'de namaz kıldırması için Abdullah ibn Ümmi Mektum'u bırakmıştır.

7) “Allah beni yaratırken babama sormadı ki, bende ona ibadet etmem için gidip kendisine danışayım.” Bu sözlerinden sonra Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olan sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

Hz. Ali bu sözü babası Ebu Talib'e söylemiştir.

8) “Ey Allah’ın Resul’ü! Müsaade et, şu adamın dişlerini çekeyim de, bir daha sizin aleyhinizde konuşmasın! Çünkü o, tesirli konuşmalarıyla Kureyş kafirlerini aleyhimize teşvik ediyordu.” Sevgili peygamber (s.a.v) şöyle cevap verdi: “Bırak onu, Ey Ömer! Ümit edilir, o öyle bir makamda bulunur ki, seni de sevindirir…” Bu konuşma sırasında müşrik olan ve daha sonradan İslama geçen sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

Süheyl bin Amr (r.a.), Peygamberimizin (a.s.m.) vefatında Mekke’de bulunu­yordu. O sırada Kureyş içerisinde dinden dönme hareketleri başlamıştı. Kureyş halkını bir araya toplayarak veciz bir konuşma yaptı. Şöyle diyordu: “Ey Kureyş halkı! En son İslamiyet’e giren ve ilk önce ondan dönen kimseler­den mi oluyoruz? Yemin ederim ki, bu din şarktan garba kadar uzanacak, her ta­rafı kaplayacaktır...” Süheyl bin Amr oldukça uzun süren bu konuşmasıyla, Kureyş’ten bazılarının İslamiyet’ten dönmesini önlemişti. Böylece, Resûl-i Ekrem’in (a.s.m.) Bedir’de Hz. Ömer’e söylemiş olduğu söz tahakkuk etmiş ve Süheyl bin Amr, Hz. Ömer’in de sevineceği bir makama gelmiş oluyordu.

9) Adaleti ile ünlü olan sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

Adaleti, cesareti ve devlet yönetimindeki üstün başarısıyla meşhur olan Hz. Ömer (r.a), tüm insanlığa İslam’ın kazandırdığı örnek ve eşsiz büyüklerden biridir.

10) Dört halife içerisinde Kuran’ı hıfzeden tek halife vardır. Bu halife kimdir?

Dogru! Yanlis!

Ayrıca Hz. Ömer ısrarı üzerine Hz. Ebu Bekir tarafından kitap haline getirilen Kuran, Hz. Osman döneminde çoğaltılmıştır.

11) Hangisi ilk Müslümanlardan biri değildir?

Dogru! Yanlis!

İlk dört müslüman şunlardır; HZ. HATİCE( EFENDİMİZİN EŞİ) HZ. EBUBEKİR( EFENDİMİZİN DOSTU), HZ. ALİ (EFENDİMİZİN DAMADI) VE HZ. ZEYD ( EFENDİMİZİN KÖLESİ)

12) Tebük gazvesine katılmayıp daha sonra bir özrü de bulunmayan bundan ötürü ayet inen kimselerdir. Bu kimselere selam verilmiyor ve selamlarıda alınmıyordu. Hatta peygamberimiz (s.a.v) yüzlerinde dahi bakmıyordu. Aşağıdakilerden hangisi sözü edilen sahabelerden değildir?

Dogru! Yanlis!

Tebük gazvesine katılmayan ve bundan ötürü ayet inen kimseler ile tam 50 gün selam alınıp verilmedi. 3 sahabe bu süre zarfında Allah'a devamlı tövbe ve bağışlanma dileklerinde bulunuyorlardı. 50. günün sonunda 3 sahabenin affedildiğine dair ayet indi. Ve Allâh, (haklarındaki hüküm) geri bırakılan üç kişinin de (tevbelerini kabûl etti). Yeryüzü, olanca genişliğine rağmen onlara dar gelmiş, vicdanları sıkıştıkça sıkışmıştı. Nihâyet Allâh’tan (O’nun azâbından) yine Allâh’a sığınmaktan başka çâre olmadığını anlamış­lardı. Sonra eski hâllerine dönmeleri için Allâh, onların tevbelerini kabûl etti. Çünkü Allâh, tevbeyi çok kabûl edendir, Rahîm’dir. (O hâlde) ey îmân edenler! Allâh’tan korkun ve sâdıklarla berâber olun!” (et-Tevbe, 118-119)

13) Müşrik olduğu zamanlarda çok büyük bir cürüm işleyen, Müslüman olduktan sonra ise yalancı peygamber Müseylime'yi öldüren sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

İslamdan önce Hazreti Hamzayı şehid eden Vahşi, İslamdan sonra Müseylemet'ul Kezzabı öldürmüş ve Hazreti Vahşi olmuştur. Allah ondan razı olsun.

14) Peygamberimiz “Gökkubbenin altında ve yeryüzünün üstünde ondan daha doğru sözlü kimse yoktur.” (Tirmizi) hadis-i şerifini hangi sahabe için söylemiştir ?

Dogru! Yanlis!

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bu sözü Ebu Zer için söylemiştir.Ebu Zer Radıyallahu anh hayatı boyunca doğruluktan ayrılmamıştır.

Sahabeler Hakkında Ne Kadar Bilgilisin?
MaşAllah bütün soruları doğru cevapladın. Sahabe hayatını iyi biliyorsun.
Çok iyi. Tabii ki daha iyi olabilirsin. Çalışmaya devam 🙂
Biraz eksiklerimiz var gibi. 🙁 Tavsiyemiz sahabe hayatı ile ilgili kitap okumanız.

Sonucu Sosyal Medya Hesaplarinda Paylas

]]>
https://ihyayialem.com/sahabe-hayati-test/feed/ 0
LGBT, Cinsel Özgürlük ve Asıl Hedef https://ihyayialem.com/lgbt-cinsel-ozgurluk-ve-asil-hedef/ https://ihyayialem.com/lgbt-cinsel-ozgurluk-ve-asil-hedef/#comments Tue, 02 Jul 2019 07:57:26 +0000 https://ihyayialem.com/?p=864 LGBT, CİNSEL ÖZGÜRLÜK ve ASIL  HEDEF

Rabbimize hamd, Rasulüne salat ve selam olsun.

Bugün gündemimizi meşgul eden nice şey var. Bunlardan biri de haftasında olduğumuz sözde ‘Onur Yürüyüşü’ yapılan onursuzların lgbt yürüyüşüdür.

Şunu kesin olarak bilin ki bugün cinsel özgürlük, tercihlere saygı kolpalarını atanların derdi, sevgi saygı,hoşgörü falan değil; bilakis sizin eşleriniz, kardeşleriniz ve evlatlarınızdır.

Oklarını perdelerinizi yırtıp evlerinizin içine atmışlardır.

Sizin minikken hazır mama yerine dilim dilim meyvelerle, türlü sebzelerle hazırladığınız pürelerle yetiştirdiğiniz, edeplensinler diye hani 3 yaşını geçince odalarını ayırdığınız dünya tatlısı evlatlarınız var ya,

İşte bu savaşın ganimetleri onlardır !

Dert saygı duyulan, hoşgörüyü içinde barındıran bir nesil olmak değil; dert aileyi olgusunu yıkan, saçma sapan hazlar duyan, karşı cinsi değil de hemcinsini arzulayan, başıboş, sarhoş, pespaye, delişmen bir nesil haline gelmek.

Yani selefinden habersiz, soysuz bir nesil, soysuz bir ülke.

Dünyada 19 ülkede eşcinsel evlilik yasal.

Ralph Waldo Emerson diyor ki:

“Aile kralların bile giremediği bir kaledir…“

İşte kralların bile giremediği bu kaleye Hollanda, İzlanda, Danimarka vb. ülkelerin sevicileri girmek istemektedirler.

Bugün saygı isteyenler bu ülkelere dönüşmek isteyenlerdir.

Çanakkale, Eskişehir, Hopa, Burhaniye, Çiğli, vb. belediyeler Türkiye’nin değil, bu 19 ülkenin belediyeleri olmaya, onların hazlarıyla hazlanmaya kapalı kapılar ardında ahdetmişlerdir.

Onur yürüyüşü sizi aldatmasın, bunlar onura düşmandırlar. Bunlar güzel olan, bu topraklarda saygı duygulan, uğruna bedeller ödenmiş her ne varsa düşmanıdırlar.

Ve bunları görmezden gelmek, alışkanlık moduna girmek bunlara yapılacak en büyük iyiliktir.

Hayır, savaşacağız !

Sorun; İslamsızlıktır.

Sorun çözüm getirilerek giderilir.

Bu topraklara ve akıllara İslami hakim kılınca ;

“ Herşey çok güzel olacak .“

 

]]>
https://ihyayialem.com/lgbt-cinsel-ozgurluk-ve-asil-hedef/feed/ 2
Endülüs Kahramanı Yusuf bin Taşfin Kimdir? https://ihyayialem.com/yusuf-bin-tasfin-kimdir/ https://ihyayialem.com/yusuf-bin-tasfin-kimdir/#respond Sat, 15 Jun 2019 11:45:35 +0000 https://ihyayialem.com/?p=712 Tarih boyunca İslam’a ve Müslümanlara karşı kafirler türlü türlü hain saldırıları sinsi planları olmuştur. Kafirlerin bu saldırılarına karşı Allah c.c bu Ümmete Nureddin Mahmut Zengi, Selahaddin Eyyubi, Yusuf bin Taşfin gibi nice mücahit komutanlar göndererek bu ümmetin kurtuluşu için vesile kılmıştır.

Yusuf bin Taşfin’in Doğumu

Yusuf bin Taşfin, 1009 yılında Büyük Sahra’da doğmuştur. Gençlik yıllarında Murabıtlar hareketinin kurucusu Maliki fakihi Abdullah bin Yasin’in davetine katıldığı aktarılmaktadır. Hayatı hakkında fazla bilgi olmayan Yusuf bin Taşfin hakkında ilk bilgi, Abdullah’ın askeri faaliyetleri yürütmekle görevlendirdiği iki kardeşten biri olan Ebu Bekir in. Ömer el-Lemtuni’nin kumandanları arasında yer aldığına dairdir. Buna buna göre Mağrib-i Aksa (Fas)’ta cihat ile görevlendirilen Ebu Bekir, 1056’da amcasının oğlu Yusuf’u Sus’ta Masmudeliler’le savacak orduya kumandan tayin etmişti. Abdullah bin Yasin’in ölümünün ardından Lemtune ile Cüdale arasında ihtilaf çıkınca Fas bölgesinin yönetimi Yusuf bin Taşfin’e bırakan Ebu Bekir, bu ihtilafı çözmek için Sahra’ya gitti (453/1061)

Yusuf bin Taşfin Şahsiyeti

Berberi-zenci karışımı bir görünüşe sahip olan Yusuf; devlet başkanlığına geldikten sonra hayat tarzında değişiklik yapmamış, bedevi hayatına uygun biçimde yün elbise giymeye devam etmiştir. Hükümdarlığı boyunca rahat hayat zevklerinden uzak durmuş. Onun Endülüs’te saray şairlerinin depdeli yaşayışına son verdiği söylenmiştir. Yusuf bin Taşfin murabıtlar hareketini dönemin en büyük İslam devletlerinden biri haline getirmiştir, birçok kabile ve kabile topluluğunun hakimiyeti altındaki Mağrib-i Aksa (Fas)’ı Maliki mezhebine bağlı dini bir anlayış çerçevesinde birleştirmiş ve ilk defa Kuzey Afrika ile Endülüs’ü egemenliği altına bir devlet kurmayı başarmıştır.

Murabıtlar
haritada murabıtlar

Mülûkü’t-Tavâif döneminde çökmeye yüz tutan Endülüs’ün dört asır daha müslümanların elinde kalmasında büyük rol oynamıştır. Kabile reisleri, Mağrib’deki fetihlerin ardından kendisine “Emîrü’l-Mü’minîn” unvanını almasını teklif edince Abbâsî halifesinin otoritesini tanımayı tercih ettiğini söylemiş ve halifenin onayı ile İslâm dünyasında “Emîrü’l-Müslimîn” unvanını kullanan ilk hükümdar olmuştur. Tabettirdiği paralara kendi adıyla birlikte Abbâsî halifesinin adını yazdırmış, hutbelerde onun adını da okutmuştur. Dindar bir hükümdar olan Yusuf’un meclisleri Endülüs’lü alimlerle dolup taşardı. Onun kitaba ve özellikle felsefeye dair eserlere büyük ilgi duyduğu belirtilir. Kendisine karşı derin bir muhabbet besleyen Doğu İslam dünyasının büyük alimi Gazzâlî’ye hayrandı. İhtiyaç duyduğunda onun fetvasına başvururdu. Gazzâlî’nin Yûsuf için verdiği bir fetva M. Abdullah İnan tarafından nakledilmiştir. Onun siyasi ve askeri kararlarında, zekasıyla meşhur hanımı Zeynep’inde etkili olduğu söylenmiştir. Her mahallede bir mescit veya cami yapılmasına özen göstermiştir. Tilimsan’da (Cezayir) 1082’de inşa ettirdiği günümüze kadar ulaşan el-Camiul-Kebir oğlu tarafından yeniden yaptırılarak büyütülmüş ve Fas’ta 1070 yılında bir cami ve kütüphane yapmıştır.

ENDÜLÜS’Ü HAÇLILARDAN KURTARAN SAVAŞ:
ZELLEKA SAVAŞI

Siyasi ve askeri görevlere Lemtûne ve Cüdâle kabilesi liderlerini getiren Yûsuf bin Tâşfîn, Endülüs’ü hâkimiyeti altına aldıktan sonra Ebû Bekir el-Lemtûnî’yi Naib tayin etmiş ve ona kendisine bağlı vilâyetlere Lemtûne’den valiler getirmesini öğütlemiştir. Endülüs’e geçişlerinde Fas’ta bir Naib görevlendirirdi.

zellaka savaşı nasıl olmuştur
zellaka savaşı yusuf bin taşfin

Valilere geniş yetkiler vermekle birlikte onları yakından takip eder, suç işleyenleri görevden alır ve mallarına el koydururdu. Halkın durumunu yakından görmek, valiler hakkında incelemelerde bulunmak üzere ülkeyi dolaşmayı severdi. Kadılık vazifelerine kabile ayırımı gözetmeden büyük alimleri getirirdi. Askerî temel üzerine kurulan Murâbıtlar’da hükümdar, valiler ve kadılar aynı zamanda birer kumandandı. Yûsuf’un adaletin tatbiki konusunda hassas davrandığı, ölüm cezasını hemen hiç uygulatmadığı, bunun yerine uzun hapis cezalarını tercih ettiği belirtilir. Endülüs’te hüküm süren küçük emirlikler, gerek kendi aralarında gerekse Hristiyan krallıklarla yaptıkları savaşlar ve bu krallıklara ödedikleri ağır vergiler yüzünden güçlerini yitirmişler ve Hristiyan saldırılarına karşı koyamaz hale gelmişlerdi. Onların bu durumu, Kastilya-Leon Krallığı’nın öncülüğünde Endülüs’ü yeniden ele geçirme hareketinin canlanmasın yol açtı ve Kastilya Kralı 6. Alfonso 1085’te stratejik açıdan en önemli şehirlerden Tuleytula (Toledo)’yu işgal etti. Bu işgalden sonra, Endülüs’teki Müslüman emirlikler Yusuf bin Taşfin’den yardım istediler. 7 bin kişilik ordusunun başında Haziran 1086’da Endülüs’e geçen Yusuf b. Taşfin, İşbıliye (Sevilla), Gırnata, Maleka (Malaga) ve Batalyevs’ten gelen müslüman Endülüs kuvvetlerinin katıldığı yaklaşık 30 bin kişilik ordusuyla Kastilya Kralı 6. Alfonso’nun 60 bin kişilik ordusuna karşı Zellaka’da büyük savaşa girdi. (1086) Yusuf bin Taşfin, savaş öncesinde düşmanına üç seçenek vermiştir:“İslam’a girmek, haraç vermek (cizye) veya savaşmak.” 6. Alfonso, Murabıtlar’a karşı savaşmayı seçmiştir. Muharebe, Cuma günü şafakta 6. Alfonso’nun saldırısı ile başlamıştır. Yusuf bin Taşfin komutasındaki ordu, Alfonso’yu ve ordusunu çevreleyince Alfonso’nun ordusu panik yapmış ve geri çekilmeye başlamıştır. Bu geri çekilmeyi fırsat bilen Yusuf b. Taşfin, diğer birliklere saldırmaları ve savaşı bitirmelerini emretmiştir. Bu saldırı Müslümanlara galibiyet getirmiş ve Alfonso’nun 60.000 kişilik ordusundan 59.500 kişi öldürülmüştür. Bu büyük yenilgi ile Kastilya’ya doğru geri çekilmeye devam eden Alfonso’nun ordusu, yalnızca 100 şovalye ile dönebilmiştir. 6. Alfonso bu savaştan sağ çıkmıştır fakat bir bacağını kaybetmiştir. Endülüs’ü yıkılıp yok olmaktan kurtaran ve Hristiyan yayılmasını durduran Zelleka Savaşı’nın zaferinin ardından Abbasi Halifesi Muktedı-Biemrillah, Yusuf b. Taşfin’e “Emirü’l-Müslimin” ve “Nasıruddin” unvanlarını verdi. Savaş sonrasında Mağrib’de naib olarak bıraktığı oğlu Ebu Bekir’in öldüğü haberini duyan Yusuf, Endülüs’ten ayrılıp ülkesine döndü. 1103 yılında 96 yaşlarında iken oğulları Ebu Tahir Temim ve Ali ile birlikte tekrar Endülüs’e geçen Yusuf bin Taşfin, Kurtuba’da kumandan, vali ve kabile reislerini toplayarak oğlu Ali’yi veliaht tayin ettiğini bildirdi ve ona biat etmelerini istedi. Bu tayinle Murabıtlar da babadan oğla geçen verasete dayalı saltanat sistemine geçmiş oldu.

endülüs'te islam
Endülüs İslam Devleti

Yusuf bin Taşfin en parlak dönemini yaşattığı Murabıt Devleti’nin sınırlarını 11.yy.’dan 12.yy’a kadar geçen süre içerisinde Fas’tan günümüze Moritanya, Güney İspanya,  Portekiz, Batı Cezayir ve Mali topraklarına kadar genişletmişti Elhamdülillah. Yusuf bin Taşfin’den sonra devlet çok uzun sürmeden 1147 yılında Muvahhidler tarafından yıkılmıştır. Yusuf bin Taşfin Endülüs’ten Magrib’e (Fas)’a döndükten kısa zaman sonra Merakeş’te vefat etmiştir (4 Eylül 1106) Allah’tan kendisine rahmeti ile muamelede bulunmasını temenni eder. Bizlere’de bu şekilde adaletli ve imanlı bir hayat nasip etmesini temenni ederiz.

Selam ve Dua ile…

]]>
https://ihyayialem.com/yusuf-bin-tasfin-kimdir/feed/ 0
Hz Ömer Dizisi İzle 31. Bölüm HD {Final} https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-31-bolum-hd-final/ https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-31-bolum-hd-final/#respond Mon, 03 Jun 2019 01:47:45 +0000 https://ihyayialem.com/?p=846 Hz Ömer İzle 31 Bölüm Final

Adalet timsali Hz. Ömer (ra)’ın hayatını anlatan dizi, Müslüman aleminde büyük bir yankı uyandırdı. Hz Ömer dizisi, Peygamberimiz (sav)’in risaleti ile başlıyor. Hz. Ömer (ra)’ cahiliye döneminden, ölümüne kadar geçen sürede meydana gelen tarihi olaylar ele alınmış.

Hz. Ömer’in Adaleti

Dünya tarihine damga vurmuş ve tarih kitaplarında ‘adalet’ kelimesinin karşılığı haline gelen Hz. Ömer, Mekke’de yaşayan bir deve çobanıdır. Babasının develerini güden bu genç, keskin zekası ve siyasi dehasıyla kısa sürede kabilesinde büyükler içerisine girer. Adiy kabilesinde öne çıkan Ömer, Mekke’nin ileri gelenlerinin danışmanı haline gelir. Bu dehası sayesinde Mekke’nin saygın kişileri arasına girer.

Peygamberimiz (sav)’in peygamberliğini ilan etmesi ile birlikte, Mekke müşrikleriyle birlikte peygamberimize karşı çıkar. Adaleti, dürüstlüğü ve mertliği ile tanınan Ömer (ra), peygamberimizi öldürmek için yola çıkar. Ancak yolda kız kardeşinin ve eniştesinin Müslüman olduğunu duyar. Evine gider ve onları dövmeye başlar. O anda ‘Taha’ suresinin yazılı olduğu kağıdı fark eder ve bu sureyi okur. Bu andan itibaren Müslüman olur. Kaba ve sert Ömer, bir anda değişir. Peygamberimizin ‘tevhid’ çağrısına uyar. Putları ve ilahlaşmış bütün düşünceleri red eder ve yanlız Allah’ın birliğini kabul eder.

Olaylar Tarihi Kitaplara Uygun Şekilde Uyarlanmış

Dizide, Hz. Ömer (ra)’ın Müslüman oluşunda itibaren Mekke Müşrikleriyle mücadelesi ön plana çıkar. Hz Ömer dizisi izle aramalarında en çok tıklanan dizi bu dizidir. Mekkenin ileri gelenleri zayıflara dinlerinden dönmeleri için işkence yapmaya başlar. Bu aşamada Müslümanlar hicret etmek zorunda kalır. Bir kısım Müslüman Habeşistan’a hicret eder. Peygamberimiz’in kabilesine boykot düzenlenir. Artık Mekke yaşanmaz bir hale gelir.

Hz Ömer İzle

İslam’ın dönüm noktalarından biri olan Hicret, artık kaçınılmaz bir hal alır. Hz. Ömer açıktan hicret eder. Müşriklere açıkça meydan okuyarak Medine’ye hicret eder. Hz Ömer 31 bölüm, Medine’ye hicret edilen yılları anlatmaktadır. İlk ezan ve Medine anayasası gibi konular bu bölümün ana temasını oluşturuyor. Bedir, Uhud ve Hendek savaşları, etkileyici görsel efektlerle ele alınmış.

 İslam Tarihini Öğrenmek İçin Güzel Bir Seçenek

Tarihi bilgiler ışığında hazırlanan bu film, eğitici özelliğe sahip bir çalışma. Hz. Ömer’i tanımak için bu diziyi izlemek yeterli. Ahlakı, yönetim sistemi, hizmetleri ve savaşları, profesyonel bir şekilde ele alınmış. Hz. Ebubekir (ra)’ın halifelik dönemini de kapsayan dizi, İslam Devleti’nin ilk yıllarını en iyi şekilde yansıtmış. Peygamberimiz (sav)’in vefatı ile isyan eden kabilelere karşı verilen mücadele, ayrıntılı bir şekilde yansıtılmış. Hz. Ömer filmi sadece Ömer (ra)’ın hayatını anlatmıyor. Yaşadığı dönemde meydana gelen siyasi olaylara da değinilmiş.

Ahlaki Değerler Ön Planda

İslam Devleti ile Pers Krallığı arasındaki farkın dile getirildiği dizide, ahlaki değerler ön plana alınmış. İslam kültürünün mükemmelliği bu dizide fark ediliyor. Halifeliğin nasıl olacağı konusunda fikir sahibi olmayan Müslümanlar, bu diziyi seyrederek fikir sahibi olabilir. Hz. Bilal’in Müslüman oluşu ve Vahşi’nin Müslüman oluşu, güzel bir şekilde ele alınmış. Yasir ailesinin şehadeti ve işkence gören sahabeler de unutulmamış. İslam tarihinin önemli olayları dizini kalitesini artırmıştır. İslam tarihini öğrenmek için bu dizi en iyi seçeneklerden biri.

]]>
https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-31-bolum-hd-final/feed/ 0
Hz Ömer Dizisi İzle 30. Bölüm HD https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-30-bolum-hd/ https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-30-bolum-hd/#respond Mon, 03 Jun 2019 01:45:22 +0000 https://ihyayialem.com/?p=844 Hz Ömer İzle 30 Bölüm

Adalet timsali Hz. Ömer (ra)’ın hayatını anlatan dizi, Müslüman aleminde büyük bir yankı uyandırdı. Hz Ömer dizisi, Peygamberimiz (sav)’in risaleti ile başlıyor. Hz. Ömer (ra)’ cahiliye döneminden, ölümüne kadar geçen sürede meydana gelen tarihi olaylar ele alınmış.

Hz. Ömer’in Adaleti

Dünya tarihine damga vurmuş ve tarih kitaplarında ‘adalet’ kelimesinin karşılığı haline gelen Hz. Ömer, Mekke’de yaşayan bir deve çobanıdır. Babasının develerini güden bu genç, keskin zekası ve siyasi dehasıyla kısa sürede kabilesinde büyükler içerisine girer. Adiy kabilesinde öne çıkan Ömer, Mekke’nin ileri gelenlerinin danışmanı haline gelir. Bu dehası sayesinde Mekke’nin saygın kişileri arasına girer.

Peygamberimiz (sav)’in peygamberliğini ilan etmesi ile birlikte, Mekke müşrikleriyle birlikte peygamberimize karşı çıkar. Adaleti, dürüstlüğü ve mertliği ile tanınan Ömer (ra), peygamberimizi öldürmek için yola çıkar. Ancak yolda kız kardeşinin ve eniştesinin Müslüman olduğunu duyar. Evine gider ve onları dövmeye başlar. O anda ‘Taha’ suresinin yazılı olduğu kağıdı fark eder ve bu sureyi okur. Bu andan itibaren Müslüman olur. Kaba ve sert Ömer, bir anda değişir. Peygamberimizin ‘tevhid’ çağrısına uyar. Putları ve ilahlaşmış bütün düşünceleri red eder ve yanlız Allah’ın birliğini kabul eder.

Olaylar Tarihi Kitaplara Uygun Şekilde Uyarlanmış

Dizide, Hz. Ömer (ra)’ın Müslüman oluşunda itibaren Mekke Müşrikleriyle mücadelesi ön plana çıkar. Hz Ömer dizisi izle aramalarında en çok tıklanan dizi bu dizidir. Mekkenin ileri gelenleri zayıflara dinlerinden dönmeleri için işkence yapmaya başlar. Bu aşamada Müslümanlar hicret etmek zorunda kalır. Bir kısım Müslüman Habeşistan’a hicret eder. Peygamberimiz’in kabilesine boykot düzenlenir. Artık Mekke yaşanmaz bir hale gelir.

Hz Ömer İzle

İslam’ın dönüm noktalarından biri olan Hicret, artık kaçınılmaz bir hal alır. Hz. Ömer açıktan hicret eder. Müşriklere açıkça meydan okuyarak Medine’ye hicret eder. Hz Ömer 30 bölüm, Medine’ye hicret edilen yılları anlatmaktadır. İlk ezan ve Medine anayasası gibi konular bu bölümün ana temasını oluşturuyor. Bedir, Uhud ve Hendek savaşları, etkileyici görsel efektlerle ele alınmış.

 İslam Tarihini Öğrenmek İçin Güzel Bir Seçenek

Tarihi bilgiler ışığında hazırlanan bu film, eğitici özelliğe sahip bir çalışma. Hz. Ömer’i tanımak için bu diziyi izlemek yeterli. Ahlakı, yönetim sistemi, hizmetleri ve savaşları, profesyonel bir şekilde ele alınmış. Hz. Ebubekir (ra)’ın halifelik dönemini de kapsayan dizi, İslam Devleti’nin ilk yıllarını en iyi şekilde yansıtmış. Peygamberimiz (sav)’in vefatı ile isyan eden kabilelere karşı verilen mücadele, ayrıntılı bir şekilde yansıtılmış. Hz. Ömer filmi sadece Ömer (ra)’ın hayatını anlatmıyor. Yaşadığı dönemde meydana gelen siyasi olaylara da değinilmiş.

Ahlaki Değerler Ön Planda

İslam Devleti ile Pers Krallığı arasındaki farkın dile getirildiği dizide, ahlaki değerler ön plana alınmış. İslam kültürünün mükemmelliği bu dizide fark ediliyor. Halifeliğin nasıl olacağı konusunda fikir sahibi olmayan Müslümanlar, bu diziyi seyrederek fikir sahibi olabilir. Hz. Bilal’in Müslüman oluşu ve Vahşi’nin Müslüman oluşu, güzel bir şekilde ele alınmış. Yasir ailesinin şehadeti ve işkence gören sahabeler de unutulmamış. İslam tarihinin önemli olayları dizini kalitesini artırmıştır. İslam tarihini öğrenmek için bu dizi en iyi seçeneklerden biri.

]]>
https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-30-bolum-hd/feed/ 0
Hz Ömer Dizisi İzle 29. Bölüm HD https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-29-bolum-hd/ https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-29-bolum-hd/#respond Sun, 02 Jun 2019 01:40:51 +0000 https://ihyayialem.com/?p=842 Hz Ömer İzle 29 Bölüm

Adalet timsali Hz. Ömer (ra)’ın hayatını anlatan dizi, Müslüman aleminde büyük bir yankı uyandırdı. Hz Ömer dizisi, Peygamberimiz (sav)’in risaleti ile başlıyor. Hz. Ömer (ra)’ cahiliye döneminden, ölümüne kadar geçen sürede meydana gelen tarihi olaylar ele alınmış.

Hz. Ömer’in Adaleti

Dünya tarihine damga vurmuş ve tarih kitaplarında ‘adalet’ kelimesinin karşılığı haline gelen Hz. Ömer, Mekke’de yaşayan bir deve çobanıdır. Babasının develerini güden bu genç, keskin zekası ve siyasi dehasıyla kısa sürede kabilesinde büyükler içerisine girer. Adiy kabilesinde öne çıkan Ömer, Mekke’nin ileri gelenlerinin danışmanı haline gelir. Bu dehası sayesinde Mekke’nin saygın kişileri arasına girer.

Peygamberimiz (sav)’in peygamberliğini ilan etmesi ile birlikte, Mekke müşrikleriyle birlikte peygamberimize karşı çıkar. Adaleti, dürüstlüğü ve mertliği ile tanınan Ömer (ra), peygamberimizi öldürmek için yola çıkar. Ancak yolda kız kardeşinin ve eniştesinin Müslüman olduğunu duyar. Evine gider ve onları dövmeye başlar. O anda ‘Taha’ suresinin yazılı olduğu kağıdı fark eder ve bu sureyi okur. Bu andan itibaren Müslüman olur. Kaba ve sert Ömer, bir anda değişir. Peygamberimizin ‘tevhid’ çağrısına uyar. Putları ve ilahlaşmış bütün düşünceleri red eder ve yanlız Allah’ın birliğini kabul eder.

Olaylar Tarihi Kitaplara Uygun Şekilde Uyarlanmış

Dizide, Hz. Ömer (ra)’ın Müslüman oluşunda itibaren Mekke Müşrikleriyle mücadelesi ön plana çıkar. Hz Ömer dizisi izle aramalarında en çok tıklanan dizi bu dizidir. Mekkenin ileri gelenleri zayıflara dinlerinden dönmeleri için işkence yapmaya başlar. Bu aşamada Müslümanlar hicret etmek zorunda kalır. Bir kısım Müslüman Habeşistan’a hicret eder. Peygamberimiz’in kabilesine boykot düzenlenir. Artık Mekke yaşanmaz bir hale gelir.

Hz Ömer İzle

İslam’ın dönüm noktalarından biri olan Hicret, artık kaçınılmaz bir hal alır. Hz. Ömer açıktan hicret eder. Müşriklere açıkça meydan okuyarak Medine’ye hicret eder. Hz Ömer 29 bölüm, Medine’ye hicret edilen yılları anlatmaktadır. İlk ezan ve Medine anayasası gibi konular bu bölümün ana temasını oluşturuyor. Bedir, Uhud ve Hendek savaşları, etkileyici görsel efektlerle ele alınmış.

 İslam Tarihini Öğrenmek İçin Güzel Bir Seçenek

Tarihi bilgiler ışığında hazırlanan bu film, eğitici özelliğe sahip bir çalışma. Hz. Ömer’i tanımak için bu diziyi izlemek yeterli. Ahlakı, yönetim sistemi, hizmetleri ve savaşları, profesyonel bir şekilde ele alınmış. Hz. Ebubekir (ra)’ın halifelik dönemini de kapsayan dizi, İslam Devleti’nin ilk yıllarını en iyi şekilde yansıtmış. Peygamberimiz (sav)’in vefatı ile isyan eden kabilelere karşı verilen mücadele, ayrıntılı bir şekilde yansıtılmış. Hz. Ömer filmi sadece Ömer (ra)’ın hayatını anlatmıyor. Yaşadığı dönemde meydana gelen siyasi olaylara da değinilmiş.

Ahlaki Değerler Ön Planda

İslam Devleti ile Pers Krallığı arasındaki farkın dile getirildiği dizide, ahlaki değerler ön plana alınmış. İslam kültürünün mükemmelliği bu dizide fark ediliyor. Halifeliğin nasıl olacağı konusunda fikir sahibi olmayan Müslümanlar, bu diziyi seyrederek fikir sahibi olabilir. Hz. Bilal’in Müslüman oluşu ve Vahşi’nin Müslüman oluşu, güzel bir şekilde ele alınmış. Yasir ailesinin şehadeti ve işkence gören sahabeler de unutulmamış. İslam tarihinin önemli olayları dizini kalitesini artırmıştır. İslam tarihini öğrenmek için bu dizi en iyi seçeneklerden biri.

]]>
https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-29-bolum-hd/feed/ 0
Hz Ömer Dizisi İzle 28. Bölüm HD https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-28-bolum-hd/ https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-28-bolum-hd/#respond Sat, 01 Jun 2019 01:38:03 +0000 https://ihyayialem.com/?p=839 Hz Ömer İzle 28 Bölüm

Adalet timsali Hz. Ömer (ra)’ın hayatını anlatan dizi, Müslüman aleminde büyük bir yankı uyandırdı. Hz Ömer dizisi, Peygamberimiz (sav)’in risaleti ile başlıyor. Hz. Ömer (ra)’ cahiliye döneminden, ölümüne kadar geçen sürede meydana gelen tarihi olaylar ele alınmış.

Hz. Ömer’in Adaleti

Dünya tarihine damga vurmuş ve tarih kitaplarında ‘adalet’ kelimesinin karşılığı haline gelen Hz. Ömer, Mekke’de yaşayan bir deve çobanıdır. Babasının develerini güden bu genç, keskin zekası ve siyasi dehasıyla kısa sürede kabilesinde büyükler içerisine girer. Adiy kabilesinde öne çıkan Ömer, Mekke’nin ileri gelenlerinin danışmanı haline gelir. Bu dehası sayesinde Mekke’nin saygın kişileri arasına girer.

Peygamberimiz (sav)’in peygamberliğini ilan etmesi ile birlikte, Mekke müşrikleriyle birlikte peygamberimize karşı çıkar. Adaleti, dürüstlüğü ve mertliği ile tanınan Ömer (ra), peygamberimizi öldürmek için yola çıkar. Ancak yolda kız kardeşinin ve eniştesinin Müslüman olduğunu duyar. Evine gider ve onları dövmeye başlar. O anda ‘Taha’ suresinin yazılı olduğu kağıdı fark eder ve bu sureyi okur. Bu andan itibaren Müslüman olur. Kaba ve sert Ömer, bir anda değişir. Peygamberimizin ‘tevhid’ çağrısına uyar. Putları ve ilahlaşmış bütün düşünceleri red eder ve yanlız Allah’ın birliğini kabul eder.

Olaylar Tarihi Kitaplara Uygun Şekilde Uyarlanmış

Dizide, Hz. Ömer (ra)’ın Müslüman oluşunda itibaren Mekke Müşrikleriyle mücadelesi ön plana çıkar. Hz Ömer dizisi izle aramalarında en çok tıklanan dizi bu dizidir. Mekkenin ileri gelenleri zayıflara dinlerinden dönmeleri için işkence yapmaya başlar. Bu aşamada Müslümanlar hicret etmek zorunda kalır. Bir kısım Müslüman Habeşistan’a hicret eder. Peygamberimiz’in kabilesine boykot düzenlenir. Artık Mekke yaşanmaz bir hale gelir.

Hz Ömer İzle

İslam’ın dönüm noktalarından biri olan Hicret, artık kaçınılmaz bir hal alır. Hz. Ömer açıktan hicret eder. Müşriklere açıkça meydan okuyarak Medine’ye hicret eder. Hz Ömer 28 bölüm, Medine’ye hicret edilen yılları anlatmaktadır. İlk ezan ve Medine anayasası gibi konular bu bölümün ana temasını oluşturuyor. Bedir, Uhud ve Hendek savaşları, etkileyici görsel efektlerle ele alınmış.

 İslam Tarihini Öğrenmek İçin Güzel Bir Seçenek

Tarihi bilgiler ışığında hazırlanan bu film, eğitici özelliğe sahip bir çalışma. Hz. Ömer’i tanımak için bu diziyi izlemek yeterli. Ahlakı, yönetim sistemi, hizmetleri ve savaşları, profesyonel bir şekilde ele alınmış. Hz. Ebubekir (ra)’ın halifelik dönemini de kapsayan dizi, İslam Devleti’nin ilk yıllarını en iyi şekilde yansıtmış. Peygamberimiz (sav)’in vefatı ile isyan eden kabilelere karşı verilen mücadele, ayrıntılı bir şekilde yansıtılmış. Hz. Ömer filmi sadece Ömer (ra)’ın hayatını anlatmıyor. Yaşadığı dönemde meydana gelen siyasi olaylara da değinilmiş.

Ahlaki Değerler Ön Planda

İslam Devleti ile Pers Krallığı arasındaki farkın dile getirildiği dizide, ahlaki değerler ön plana alınmış. İslam kültürünün mükemmelliği bu dizide fark ediliyor. Halifeliğin nasıl olacağı konusunda fikir sahibi olmayan Müslümanlar, bu diziyi seyrederek fikir sahibi olabilir. Hz. Bilal’in Müslüman oluşu ve Vahşi’nin Müslüman oluşu, güzel bir şekilde ele alınmış. Yasir ailesinin şehadeti ve işkence gören sahabeler de unutulmamış. İslam tarihinin önemli olayları dizini kalitesini artırmıştır. İslam tarihini öğrenmek için bu dizi en iyi seçeneklerden biri.

]]>
https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-28-bolum-hd/feed/ 0
Hz Ömer Dizisi İzle 27. Bölüm HD https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-27-bolum-hd/ https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-27-bolum-hd/#respond Fri, 31 May 2019 01:33:23 +0000 https://ihyayialem.com/?p=837 Hz Ömer İzle 27 Bölüm

Adalet timsali Hz. Ömer (ra)’ın hayatını anlatan dizi, Müslüman aleminde büyük bir yankı uyandırdı. Hz Ömer dizisi, Peygamberimiz (sav)’in risaleti ile başlıyor. Hz. Ömer (ra)’ cahiliye döneminden, ölümüne kadar geçen sürede meydana gelen tarihi olaylar ele alınmış.

Hz. Ömer’in Adaleti

Dünya tarihine damga vurmuş ve tarih kitaplarında ‘adalet’ kelimesinin karşılığı haline gelen Hz. Ömer, Mekke’de yaşayan bir deve çobanıdır. Babasının develerini güden bu genç, keskin zekası ve siyasi dehasıyla kısa sürede kabilesinde büyükler içerisine girer. Adiy kabilesinde öne çıkan Ömer, Mekke’nin ileri gelenlerinin danışmanı haline gelir. Bu dehası sayesinde Mekke’nin saygın kişileri arasına girer.

Peygamberimiz (sav)’in peygamberliğini ilan etmesi ile birlikte, Mekke müşrikleriyle birlikte peygamberimize karşı çıkar. Adaleti, dürüstlüğü ve mertliği ile tanınan Ömer (ra), peygamberimizi öldürmek için yola çıkar. Ancak yolda kız kardeşinin ve eniştesinin Müslüman olduğunu duyar. Evine gider ve onları dövmeye başlar. O anda ‘Taha’ suresinin yazılı olduğu kağıdı fark eder ve bu sureyi okur. Bu andan itibaren Müslüman olur. Kaba ve sert Ömer, bir anda değişir. Peygamberimizin ‘tevhid’ çağrısına uyar. Putları ve ilahlaşmış bütün düşünceleri red eder ve yanlız Allah’ın birliğini kabul eder.

Olaylar Tarihi Kitaplara Uygun Şekilde Uyarlanmış

Dizide, Hz. Ömer (ra)’ın Müslüman oluşunda itibaren Mekke Müşrikleriyle mücadelesi ön plana çıkar. Hz Ömer dizisi izle aramalarında en çok tıklanan dizi bu dizidir. Mekkenin ileri gelenleri zayıflara dinlerinden dönmeleri için işkence yapmaya başlar. Bu aşamada Müslümanlar hicret etmek zorunda kalır. Bir kısım Müslüman Habeşistan’a hicret eder. Peygamberimiz’in kabilesine boykot düzenlenir. Artık Mekke yaşanmaz bir hale gelir.

Hz Ömer İzle

İslam’ın dönüm noktalarından biri olan Hicret, artık kaçınılmaz bir hal alır. Hz. Ömer açıktan hicret eder. Müşriklere açıkça meydan okuyarak Medine’ye hicret eder. Hz Ömer 27 bölüm, Medine’ye hicret edilen yılları anlatmaktadır. İlk ezan ve Medine anayasası gibi konular bu bölümün ana temasını oluşturuyor. Bedir, Uhud ve Hendek savaşları, etkileyici görsel efektlerle ele alınmış.

 İslam Tarihini Öğrenmek İçin Güzel Bir Seçenek

Tarihi bilgiler ışığında hazırlanan bu film, eğitici özelliğe sahip bir çalışma. Hz. Ömer’i tanımak için bu diziyi izlemek yeterli. Ahlakı, yönetim sistemi, hizmetleri ve savaşları, profesyonel bir şekilde ele alınmış. Hz. Ebubekir (ra)’ın halifelik dönemini de kapsayan dizi, İslam Devleti’nin ilk yıllarını en iyi şekilde yansıtmış. Peygamberimiz (sav)’in vefatı ile isyan eden kabilelere karşı verilen mücadele, ayrıntılı bir şekilde yansıtılmış. Hz. Ömer filmi sadece Ömer (ra)’ın hayatını anlatmıyor. Yaşadığı dönemde meydana gelen siyasi olaylara da değinilmiş.

Ahlaki Değerler Ön Planda

İslam Devleti ile Pers Krallığı arasındaki farkın dile getirildiği dizide, ahlaki değerler ön plana alınmış. İslam kültürünün mükemmelliği bu dizide fark ediliyor. Halifeliğin nasıl olacağı konusunda fikir sahibi olmayan Müslümanlar, bu diziyi seyrederek fikir sahibi olabilir. Hz. Bilal’in Müslüman oluşu ve Vahşi’nin Müslüman oluşu, güzel bir şekilde ele alınmış. Yasir ailesinin şehadeti ve işkence gören sahabeler de unutulmamış. İslam tarihinin önemli olayları dizini kalitesini artırmıştır. İslam tarihini öğrenmek için bu dizi en iyi seçeneklerden biri.

]]>
https://ihyayialem.com/hz-omer-dizisi-izle-27-bolum-hd/feed/ 0