Malcolm X Kimdir ?

0
720

Malcolm X Kimdir?

Malcolm, 19 Mayıs 1925’te Omaha’ da dünyaya gelmiştir. Babası bir Hıristiyan vaizdir. Babası, kimlikleri bilinmeyen bazı insanlarca ölene kadar dövülmüş ve bir yolun ortasına bırakılarak gelen geçen arabaların altına atılmıştır. Malcolm’ un Annesi batı Indiana’da (İndiyana) dünyaya geldiğinden renk olarak beyaz idi. Annesi beyaz olduğundan iş bulmada zorlanmıyordu. Ama çocuklarının siyahi oldukları ortaya çıkınca iş bulmada çok zorlandı. Yaşadıkları fakirlikten ötürü “Aile Refah Kurumu” aileyi dağıtma kararı almıştır.Malcolm evlatlık olarak verildiği evde çok iyi olmasına rağmen okulu terk etmeyi kafasına koymuştur. Kendine göre bir iş bulup çalışacak, en azından elinde parası olacaktır. Bir gün okulda sınıfa girerken bilinçli olarak şapkasını çıkartmamış, Öğretmeni de ceza olarak sınıfın içinde kendisi dur deyinceye kadar dolaşma cezası vermiştir. Malcolm da öğretmeni tahtada bir şeyler yazarken, öğretmenin sandalyesine gizlice bir raptiye koymuş, öğretmenin sandalyeye oturması ve çığlıklarıyla Malcolm dışarıya fırlaması bir olmuştur. Bu olayla birlikte Malcolm okuldan atılmış. Ancak olaylar Malcolm’ un tasarladığı gibi olmamıştır. Mahkeme artık bir ıslah evinde kalmasına karar vermiş, ıslah evinden önce bir gözetim evinde kalması icap etmiştir. Malcolm Lansing’den (Lensing) on iki mil uzaktaki Mason’a (Meysın) gitmiş ve ortaokul ikinci sınıftan okuluna devam etmeye başlamıştır.

Hayatındaki kimi iniş çıkışlardan sonra yolu New York’un (Nivyork) bir mahallesi olan Harlem’e düşmüştür. Harlem’de bir barda çalışmaya başlamıştır. Bu bar onun deyimiyle bir mektep olmuştur(!) Burası; dümencilerin, hırsızların, esrar satıcılarının takıldığı, Harlem’ in birkaç barından birisidir. Burada çalışırken birçok şeyi öğrenmiş, esrarlı sigara da satarak ciddi miktarda para kazanmaya başlamıştır. Peşine düşen narkotik polisleri kendi taktikleriyle hep atlatmış, bu dönemde Amerika’da ilk olarak seyyar eroin satıcısı olmuştur.

Çocukluk ve gençlik yıllarının ilk dönemlerinde serserilik, şiddet, uyuşturucu vb. kötü alışkanlıkların hepsiyle tanışan Malcolm, bu işlerin kaçınılmaz sonu olan Hapishane ile de erken yaşta tanışmıştır.

Malcolm henüz daha yirmi bir yaşını bile doldurmamıştır. Uyuşturucu bağımlısı Malcolm, Hapishaneye girdiği ilk günlerde bedensel olarak çok acı çekmiştir. Hapishanenin psikiyatrisi ilgilenmeye kalkınca, Malcolm’dan bütün bildiği küfürleri duymuştur, aynı gazaba bir süre sonra hapishanenin papazı da uğramıştır. Hapishanedeki ilk yılı çok zor geçmiş, çokça hücre cezası almıştır. Hücreye girdiğinde avazı çıktığı kadar bağırıp devamlı İncil’e ve Tanrıya küfürler yağdırmıştır. Bundan dolayı hapishanede “İblis” olarak anılmıştır. Malcolm bu sıralarda sıradan bir dinsizden çok ileri gitmiştir. Hapishanede de çok güzel konuşan ve devamlı kitap okuyan Bimbi adındaki mahkûmun dinsizliğe karşı konuşmasından sonra, Malcolm artık dine, kitaba rast gele küfretmez olmuştur.

1948 yılında Malcolm, Concord (Konkord) Hapishanesine nakledilmiştir. Burası eski yerine göre daha güzeldir. İşte bu günlerde küçük ağabeyi Philibert’ten (Filibırt) bir mektup almıştır. Philibert (Filibırt) mektubunda: “Siyah adamın doğal dinini keşfettiğini” ve İslam Cemaati’ne katıldığını yazmıştır. Ayrıca kurtuluşa ermesi için Allah’a dua etmesini istemiştir.

Sonra kardeşi Reginald’dan da (Rejinıld) bir mektup almıştır. Bir sürü havadisle birlikte “Malcolm sakın domuz eti yeme ve sigara içme artık. Hapisten nasıl kurtulacağını anlatırım sonra sana” demiştir. Malcolm bu cümleyi okuduktan sonra aklına bin bir türlü şeyler gelmiştir: Domuz eti yemeyince ve sigara içmeyince insanda hapisten çıkaracak bir hastalık mı belirecek ya da Newyork askerlik şubesine yaptığı psikolojik numaranın bir benzeri midir bu diye düşünmüştür.

Kardeşinin dediklerini aynen uygulamaya koymuş, domuz etini ve sigarayı bırakmıştır. Sabırsızlıkla kardeşi Reginald’ın (Rejinıld)  geleceği günü beklemiş, bu numaranın ne anlama geldiğini bir an evvel öğrenmek istemiştir. Bir gün çıkagelen kardeşi Reginald (Rejinıld) direk konuya girmeden dolaylı olarak Allah’ı anlatmaya çalışmıştır. Reginald’ın (Rejinıld) Allah tasavvuru her ne kadar Elijah (Eliyah) Muhammed’in yanlış fikirleriyle karışık olsa da bu Malcolm’ un İslam ile tanışma hikâyesinin ilk sahneleri olmuştur.

Devamında -Hâşâ- Tanrının Amerika’ya indiğini, Elijah (Eliyah) adındaki bir zata siyah adam suretinde göründüğünden söz etmiştir. Şeytanın da bir insan olduğunu ve bütün beyazların şeytan olduğunu söylemiştir. Malcolm’ un kafası allak bullak olmuştur, gözlerinin önünden tanıdığı bütün beyazlar bir şerit gibi geçirince kardeşine hak vermiştir; New York’taki Beyazlar, Polisler, ilkokulda kendisi Avukat olmak istediğin söylediğinde “Niçin Marangoz olmuyorsun?” diyen öğretmeni, hele Masonlar! (Meysınlar, Masonlar kastedilmiyor)

Malcolm daha sonra Norlfok (Norlfak) hapishanesine gelmiştir. Burası diğer hapishanelere nazaran çok daha güzeldir. Bu hapishanede çirkin dedikodular, sapıklıklar, rüşvet gibi şeyler olmadığı gibi, herkesin kendine ait bir odası olmuştur. Buranın en güzel yönlerinden bir tanesi de kütüphanesinin olmasıdır. Mahkûmlar istediği gibi kitap okuyabilmektedir.

Böylece Malcolm X İslam ile hapiste tanışmıştır. 1952 baharında tahliye kurulunun salıverilme kararıyla yedi yıllık hapishane hayatı sona ermiş ve doğruca Detroit’e gitmiştir.

alcolm Detroit’te, Müslümanların bir araya geldiği yerde hafta sonları İmam Lamuel Hasan’ın verdiği konferanslara katılmıştır. Malcolm buradaki Müslümanların samimiyetlerine, saygı ve hürmetlerine hayran kalmış ve bundan dolayı Allah’a şükretmiş ve Elijah Muhammed’i göreceği günü iple çekmiştir.

Elijah Muhammed’in deklare ettiği sözde İslam sapıklıklarla doludur. Ama Malcolm X, bunları ayırt edemediğinden onun cemaatine katılmış hareketli ve dinamik, inatçı ve çalışkan olmasıyla kısa sürede cemaat içinde ciddi bir konuma gelmiştir. Malcolm, Elijah Muhammed’den aldığı anlayışla İslamı siyahlara has bir din olarak biliyor ve beyazlara amansız bir düşmanlık besliyordu.

Ancak 1963’de Elijah Muhammed ile ilgili bazı sapıklıklarına dair gazetelerde haberler çıkar. Malcolm bunlara çok üzülür. Sonra 22 Kasım 1963 yılında Dallas’ta Amerikan başbakanı John F. Kennedy bir suikast sonucu öldürülmüştür. Elijah Muhammet ne olursa olsun hiçbir vekilin bu suikast hakkında konuşma yapmaması için bir buyruk göndermiştir. Malcolm bu olaydan sonra Elijah Muhammed’in vekili olarak bir konuşma yapmış, konuşmanın akabinde, sorulu cevaplı bölüme geçildiğinde birisi ona şu soruyu yöneltmiştir: “Başkan Kennedy’nin ölümü hakkında ne düşünüyorsunuz?” Malcolm da bir temsille kendi görüşünü açıklamıştır: “Siz sabah tavuklarınızı bahçeye gönderdiğinizde akşam komşunuzun kümesine değil de tekrar sizin kümesinize gelecektir. Evet, şeytan onu tekrar yanına aldı.”

Bu konuşmasını bahane eden Elijah Muhammed, Malcolm X’e 90 gün hiç konuşmama cezası vermiştir. Malcolm’ un susturulması gazetelere manşet olmuştur. Malcolm X, 90 gün sonra konuşabileceğini düşünmüş ancak, ders verdiği yedi numaralı mabette de ders vermesi yasaklanmıştır.

O artık her konuşmasında övdüğü, kendinden çok sevdiği, bir kurtarıcı olarak gördüğü Elijah Muhammed’le yol ayrımına gelmiştir. Malcolm X’in gözleri açılmak üzeredir ve bu ceza onun hayatını baştan aşağı değiştirecektir.

Biraz kafa dinlemek ve tatil yapmak için Malcolm X ve eşi o zamanlar yeni yeni İslam cemaatine katılan ve Dünya Şampiyonu bir boksör olan  Muhammed Ali’nin evine gitmiştir.

Bu dönemde Malcolm X, artık Elijah Muhammed’in adamları tarafından da tehdit edilmeye başlanmıştır. Ayrıca FBI (EF-Bİ-AY) da her adımını izlemektedir.

Malcolm, Elijah Muhammed’in İslam hakikatinden uzak olduğunun bilincine varmış ve Hac görevini yerine getirmek ve İslam’ı bütün incelikleriyle kavrayabilmek için Mekke’ye gitmeyi aklına koymuş, bunun için de kardeşi Ella’dan borç almıştır. İlk önce Mısır’a gitmiştir. Hacca gitmesi Malcolm X için çok kavramın değişmesinin başlangıcı olmuştur.

Mekke’den hanımına aynen şunları yazmıştır: “İnanamayacaksın ama tenleri beyazdan daha beyaz olan insanlarla aynı bardaktan su içtim ve aynı tabaktan yemek yedim. Hepimiz bir kardeştik. Ben artık ırkçı bir Müslüman değilim. Gerçek peygamberimiz olan Hz. Muhammed ırkçılığı yasaklamıştır.”

Burada ismini de bir Müslüman ismiyle El-Hac Malik El-Şahbaz olarak değiştirmiştir.

Amerika’ya dönüşünde Elijah Muhammed’den ayrı ama İslam’ın özü üzerinde bir yapılanmaya gider. Artık Amerikalı Beyazlara da kucak açmıştır. Faaliyetleri, ihlası ve azmiyle buluşunca kısa sürede başarılı olur. Zencilere has bir dine şöyle böyle tahammül eden FBI, (EF-Bİ-AY) beyazları da davet eksenine alan bir çalışmaya hiç hayat hakkı verecek gibi değildir. Öte yandan Elijah Muhammed cemaati içindeki popülaritesinden dolayı o tabandan bir çok Malcolm’a katılır. Bu Elijah Muhammed’i de Malcolm’un düşmanları arasına katar.

21 Şubat 1965 Pazar günü bir konferansta 400 sandalye kurulmuş, salon hazırlanmış ve herkes yerini almıştır. Malcolm X’in eşi de dört çocuğuyla birlikte en öndedir. Malcolm X takdim edildikten sonra kürsüye doğru yürümüş ve selamlama faslından hemen sonra salonun bir yerinde bir karışıklık çıkmıştır. Bu karışıklık aslında suikast planının bir parçasıdır. Herkesin dikkati karışıklığa çevrildiği anda birkaç kişi tarafından Malcolm’a silahlı saldırı gerçekleşmiştir.

Kendisine isabet eden on altı kurşundan ilki isabet alır almaz Malcolm’ un dinleyicileri sakinleştirmek için kalkmış olan sağ eli göğsüne düşmüştür.  Daha sonra tetikçiler aldıkları emir gereği işlerini sağlama alırcasına yere düşen vücudunu da kurşunladıktan sonra kayıplara karışmıştır.

Dört çocuğunun üzerine kapanan eşi ve dinleyicilerden bazıları hemen sahneye koşmuş; ancak kurşunlar tam can alıcı noktalara isabet etmiştir. Malcolm, yakındaki bir hastaneye götürülürken yolda ruhunu Rahman’a teslim etmiştir.

Malcolm’ un naşı cenaze evinde yirmi iki bin kişi tarafından ziyaret edildikten sonra, Amerika’da yaşayan bir Arabistanlı tarafından İslami şartlara uygun olarak defnedilmiştir.

Ertesi sabah şu başlığı atmıştı Amerikan gazeteleri; MALCOLM METELİKSİZ ÖLDÜ!

Malcolm cinayetinde FBI da Elijah Muhammed de olası şüpheliler arasındadır. Lakin FBI’ın Elijah Muhammed ile iş birliği neticesinde bu cinayetin işlenmiş olabileceği hiç de uzak bir ihtimal değildir. ALLAH ŞEHADETİNİ KABUL ETSİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here