Müminler Ancak Kardeştirler

0
266

Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun. Salat ve selam müminlerin tek kamil önderi olan peygamberimizin  ve ona tabi olanların üzerine olsun…

Şimdi ; kardeşim. Evet biz seninle  kardeşiz.Yani İslam kardeşiyiz.

Kardeşlik hakkında Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmaktadır;

– “Mü’minin mü’mine bağlılığı, taşları birbirine kenetli duvar gibidir ! •Buhari•

Biz müslümanlar böyle bağlı olmalıyız işte.Çünkü peygamber bizim bu şekilde ki bağlılğımızı yıkılmayan bir duvara benzetiyor.

Duvar…

Çünkü  sıkı duvarlar ; kolay kolay yıkılmazlar.Muhtemelen de bizi , o yüzden yıktılar.

Biz müslümanlar birbirimizin özüyüz ve artık özümüze dönmeliyiz.Akidede vahdeti uygulamalı  , güzel ahlak  ile tahammülü sağlamalı , ve yeniden İslam kardeşleri  olmalıyız.

Kardeşlerimizin  canındaki acı artık bize de vurmalı.Yoksa akan kanı bize bulaşacak…Kardeşlerimizin yüzündeki mutluluk bize de yansımalı , yoksa gözyaşları ; hiçbir zaman peşimizi bırakmayacak.

Şair ne  güzel söylemiştir :

Dik dur, bir şiir söyle. Bir taş at, zorbalığa başkaldır ! Bir   elin mazlumun, yumruk yap diğerini göğe kaldır !

Biz kardeşliği : “ Benim nice kardeşlerim var ki onları anam doğurmamıştır.“ sloganından çıkarıp , sözün sahibi  Hasan Basri -rahimehullah-ı tanıyarak anlamalıyız belki de…

Son olarak Rabbimiz şöyle buyurmaktadır ;

Hep birlikte Allah’ın ipine (İslâm’a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O’nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız. (Âli İmran Súresi 103.Ayet)

Müslümanlar ! Haydi Allahın üzerimizde ki nimetini hatırlayalım ve neden parçalandığımızın belgesi olan bu ayeti tefekkür ederek kendi kendimize kaybolalım.

Ve nihayet tefekkür bitip kendimizi  bulduğumuz da ;

“Yolunda İslam’ın ; kardeşler olalım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here