Namaz Kılmayanların “8 Klasik Bahanesi”

0
743

Hepimizin çevresinde vardır Bu tür bahaneleri sunan insanlar hatta bizde belki bu bahanelerin arkasına sığınıyoruz . İnsanların hiç ölmeyecekmiş gibi yaşadığı şu günümüz toplumunda , dinin direği olan namazı hatırlatmak için böyle bir yazı yazdık.

RABBİM İSTİFADE ETMEYİ NASİP EYLESİN

1KENDİMİ HENÜZ HAZIR HİSSETMİYORUM.

Şeytan insana sol tarafından yaklaştığı gibi bazen sağ tarfındanda yaklaşır. (Şu kıldığın namazı sen bile beğenmedin Allah beğenir mi ? Namazdayken hala dünyalık işleri düşünüyorsun böyle namaz kılacağına hiç kılma ! )diye diye sürekli erteletir. Peki kendimizi ne zaman hazır hissedeceğiz ? Ya biz kendimizi hazır hissedememişken ölüm kapımıza gelirse ? Belkide kendimizi namaza hazırlanmanın yolu yine namazdan geçiyordu ama biz şeytanın sağdan yaklaşmasına aldandık ?


2KALBİM TEMİZ.

Haşa alemlerin rabbi olan Allah sanki namazı kalbi kirli olanlara farz kıldı .( Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin.BAKARA 43 ) Ayette kalbi temiz olanlar hariç diye bir kayıt gelmemiştir. Hepimiz Cuma günleri imamın hutbedeyken söylediği ayeti az çok biliriz. ( Namazı dosdoğru kıl. Şüphesiz ki namaz , hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. ANKEBUT 45 ) peki bu ayete rağmen hala namaz kılmadığı halde kalbinin temiz olduğunu savunanlar var mı ?


3VAKİT BULAMIYORUM.

Her gün sabah saat 08 : 00 ‘da iş başı yapan bir sürü insan tanıyoruz değil mi ? hatta o insanlardan biride biziz belkide , iş sahibi o saatte gelmenizi istemese belkide sizi hiç kimse o saatte  sıcak yatağınızdan kaldıramaz. Peki fani bir dünya için sabah erkenden kalkıp  saatlerimizi , karşılğı dünyada olan bir iş için ayırırken ebedi bir cennet için günde 5 vakit ayır(a)mıyor muyuz ? yoksa hala vakit mi bulamıyoruz !?


4BAŞLADIKTAN SONRA TEKRAR BIRAKMAKTAN KORKUYORUM.

İlk maddede belirtmiş olduğumuz gibi yine şeytan sahnede ve sağdan yaklaşıyor . Bilmemiz gereken birşey var ki namaz günde 5 vakit bize farz (yani yapmadığımız takdirde günahkar oluyoruz.) yani Allah azze ve celle bizi hesaba çektiğinde ” Bırakmaktan korktuğum için başlamadım ya rabbi ” diyemeyiz . Ve şunu çok iyi bilmeliyiz ki zaten namazın tadını almaya başladıktan sonra istesek de bırakamayacağız .


5KILAN İNSANLARI TANIYORUM. BENİM KADAR DELİKANLI DEĞİLLER.

Her işte olduğu gibi çürük elmalar namaz kılanların arsındada olabilir ama  bu bizim bu işten el çekmemiz gerektiği manasına gelmez. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem zamanında münafıklarda namaz kılıyordu ama hiçbir sahabe “Ey Allah’ın Resulü şu kalbi hastalıklı insanlar namaz kılıyor. Ama ben onlardan daha delikanlıyım kılmasam olur mu?” dememiş. Yani kısacası kıyamet günü delikanlılığımızdan önce namazdan hesaba çekileceğiz namazımız yoksa delikanlılığımız bir işe yaramayacak.


6NASİP MESELESİ , KADERİMİZDE VARSA BİZDE BİRGÜN BAŞLARIZ.

Allah affetsin , insan bunları duyunca üzülüyor.Bu bahaneyi sunan tevekkül ehli kardeşimiz ; Madem kaderinde varsa kılacaksın , her sabah kalkıp işe gitmenede gerek yok zaten kaderinde varsa o para gelir seni bulur. Allah azze ve cellenin ayettede buyurduğu gibi (Azmedip karar verdiğindede artık Allah’a tevekkül et. AL-İ İMRAN 159) önce o işi yapmaya gayret et sonra tevekkül et.


7AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR ,KÜÇÜKKEN ALIŞTIRMADILAR ŞİMDİ ZOR GELİYOR.

Evet belki ailemiz islami hassasiyeti olmayan bir aileydi. Bırakın namaz kılmayı , Fatiha’yı bile bilmiyoruz belkide , ama bu durum ömrümüzün sonuna kadar devam edecek diye kural yok. Birde sahabelerden Selman-ı Farisi’yi düşünün kendisi islam ile tanışmadan önce bir çok dine mensup olmuş hatta  islam ile tanıştığında yaşıda bir hayli ileriymiş.Ama asla küçükken alıştırmadılar şimdi zor geliyor dememiş. Aksine gayret edip sahabenin ileri gelenlerinden olmuş . Allah onun azminden bizlerede nasip eylesin.


8DAHA GENCİZ , YAŞLANINCA KILARIZ.

İnsanın yapmayacağını bile bile bir bahanenin arkasına sığınması ne kadarda acı değil mi ? gerçekten gençken namaz kılmayan bu kimse yaşlanınca kılacağı namazın kendisini kurtaracağına inanıyor mu acaba ? yoksa bugün bunu söyleyenler yarın ölüm aniden geldiğinde ayette geçtiği gibi (Nihayet onlardan birine ölüm gelince, “Rabbim! Beni dünyaya geri gönderiniz ki, terk ettiğim dünyada salih bir amel yapayım” der. MÜMİNUN 99) mi diyecekler ?


 HESABA ÇEKİLMEDEN ÖNCE KENDİNİZİ HESABA ÇEKİN (HZ. ÖMER radiyallalhu anh)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here