Niçin Yaratıldık ?

0
176

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Hamd Alemlerin Rabbi Bütün Mahlukatın Sahibi Allah’a , Salat Ve Selam NİÇİN YARATILDIĞIMIZI Bize yaşayışı İle öğreten Hz.Muhammed sallallahu aleyhi vesellem’e olsun. İnsanların hayat gayesini unutmuş olduğu asrımızda Allahu Teala bizleri gayesini bilip ona göre hayatını idame ettiren kullarından eylesin. Allah’a ve Rasulüne isyanın hat safhaya geldiği , insanların hatta müslümanların dahi neye hizmet ettiğini unuttuğu günümüz dünyası için zor bir soru ! “NİÇİN YARATILDIN”

 

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de rabbimiz bu sorunun cevabını şöyle vermiştir. “ Ben cinleri ve insanları sadece bana ibadet etsinler diye yarattım ”(Zariyat 56) Seyyid Kutub rahimehullah bu ayeti tefsir ederken;  “ Şüphesiz ki bu kısacık ayetler çok büyük bir evrensel gerçeği içeriyor. Öyle ki onu kavramadan ve yakinen idrak etmeden yeryüzündeki insan hayatı asla düzelmez ” diyerek çok kısa ve öz bir tefsir yapmıştır. (Allah razı olsun)

 

Şimdi burada durup günümüz dünyasına bakacak olursak , Kapitalist sistemin insanları modern köleler haline getirdiği dünyamızda insanlar iyi bir ev , iyi bir iş ve iyi bir araba için yaratılmışçasına çalışıyorlar değil mi ? Hatta bazı insanlar bu saydıklarımıza sahip kişilere gıpta ile bakıyorlar öyle degil mi? Halbuki bizler birkaç geçici dünya malı için değil , uğrunda Zübeyr’lerin radıyallahu anh malını , Musab’ların radıyallahu anh ise canını verdiği kutlu bir davayı çok daha yükseklere taşımak için geldik ve bu karlı ticaretin karşılığında birkaç ev ve araba değil , firdevsleri almak için geldik.

 

Bizleri noksansız yaratan rabbimizin dinini dünyaya hakim kılmaya geldik . (HAŞA) Allah istese dinini yeryüzüne hakim kılamaz mı ? Evet kılabilir ama imtihan için gönderildiğimiz bu dünya cennetlikler ve cehennemliklerin ayrılması için bir sınav niteliğindedir. Bizler yılmadan , yıkılmadan , yorulmadan çalışacağız ki Adaleti gereği Allah , bizi kitabını sağından alan zümreden eylesin . Bu uğurda belki Hz. Nuh alehisselam misali yıllarca hakka çağıracağız ama bir tabiimiz bile olmayacak. Belki Hz.İbrahim aleyhisselam gibi ateşe atılacağız . Belki Hz. Eyüp aleyhisselam gibi hastalanıp yataklara düşeceğiz . Belkide efendimiz Hz.Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem gibi herkes karnına bir taş bağlarken biz iki taş bağlayacağız ama sonunda altından ırmaklar akan ebedi cennetleri umarak bunları yapacağız.

 

Allahu teala bizleri ve sizleri bu dünyada bir dakika dahi durmadan , bu yola baş koyup , canını bu uğurda feda etme şerefine nail olan kullarından eylesin. Allahu teala bizleri dünyada kendi uğrunda uykusuz kalıp kabirde uyuyan ve cennettede ıstırahat eden kullarından eylesin. Allahu teala önce bana sonrada sizlere okuduklarımızla amel etmeyi nasip eylesin.

SELAM VE DUA İLE …

Makaleyi Sesli Dinlemek için

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here