Sahabeler Hakkında Ne Kadar Bilgilisin? {Test}

0
596
sahabe hayatı test çöz
sahabe hayatı test

1) İlk sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

İlk sahabe peygamberimizin (s.a.v) hanımı Hz. Hatice annemizdir.

2) Kendisi İslamın ilk öğretmenidir? Rasulullah tarafından Abdullah ibni Mektum ile Medine’ye kuran öğretilmesi için gönderilmiştir. Bu sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

Musab bin Umeyr... O, şehit olduğunda kefeni dahi olmayan İslâm'ın ilk öğretmeniydi.

3) “Sahabe, Peygamber (s.a.v)’e iman edip, iman ettiği halde kendisiyle bir araya gelen ve İslam üzere ölen kişidir.”

Dogru! Yanlis!

4) İslamın ilk müezzini kabul edilen sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

İlk müezzin olarak kabul edilen sahabe Bilal-i Habeşi'dir. Allah ondan razı olsun.

5) Ammar ibni Yasir’in annesi ve İslamın ilk hanım şehidi olan sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

İslamın ilk şehitleri aynı aileden Hz. Sümeyye validemiz ve eşi Hz. Yasir'dir. Hz. Ammar bin Yasir'in anne ve babası.

6) Nebi (s.a.v) Bedir Savaşı esnasında Medine’de namaz kıldırması için hangi sahabeyi bırakmıştır?

Dogru! Yanlis!

Peygamberimiz Bedir Savaşı esnasında Medine'de namaz kıldırması için Abdullah ibn Ümmi Mektum'u bırakmıştır.

7) “Allah beni yaratırken babama sormadı ki, bende ona ibadet etmem için gidip kendisine danışayım.” Bu sözlerinden sonra Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olan sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

Hz. Ali bu sözü babası Ebu Talib'e söylemiştir.

8) “Ey Allah’ın Resul’ü! Müsaade et, şu adamın dişlerini çekeyim de, bir daha sizin aleyhinizde konuşmasın! Çünkü o, tesirli konuşmalarıyla Kureyş kafirlerini aleyhimize teşvik ediyordu.” Sevgili peygamber (s.a.v) şöyle cevap verdi: “Bırak onu, Ey Ömer! Ümit edilir, o öyle bir makamda bulunur ki, seni de sevindirir…” Bu konuşma sırasında müşrik olan ve daha sonradan İslama geçen sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

Süheyl bin Amr (r.a.), Peygamberimizin (a.s.m.) vefatında Mekke’de bulunu­yordu. O sırada Kureyş içerisinde dinden dönme hareketleri başlamıştı. Kureyş halkını bir araya toplayarak veciz bir konuşma yaptı. Şöyle diyordu:“Ey Kureyş halkı! En son İslamiyet’e giren ve ilk önce ondan dönen kimseler­den mi oluyoruz? Yemin ederim ki, bu din şarktan garba kadar uzanacak, her ta­rafı kaplayacaktır...”Süheyl bin Amr oldukça uzun süren bu konuşmasıyla, Kureyş’ten bazılarının İslamiyet’ten dönmesini önlemişti. Böylece, Resûl-i Ekrem’in (a.s.m.) Bedir’de Hz. Ömer’e söylemiş olduğu söz tahakkuk etmiş ve Süheyl bin Amr, Hz. Ömer’in de sevineceği bir makama gelmiş oluyordu.

9) Adaleti ile ünlü olan sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

Adaleti, cesareti ve devlet yönetimindeki üstün başarısıyla meşhur olan Hz. Ömer (r.a), tüm insanlığa İslam’ın kazandırdığı örnek ve eşsiz büyüklerden biridir.

10) Dört halife içerisinde Kuran’ı hıfzeden tek halife vardır. Bu halife kimdir?

Dogru! Yanlis!

Ayrıca Hz. Ömer ısrarı üzerine Hz. Ebu Bekir tarafından kitap haline getirilen Kuran, Hz. Osman döneminde çoğaltılmıştır.

11) Hangisi ilk Müslümanlardan biri değildir?

Dogru! Yanlis!

İlk dört müslüman şunlardır; HZ. HATİCE( EFENDİMİZİN EŞİ) HZ. EBUBEKİR( EFENDİMİZİN DOSTU), HZ. ALİ (EFENDİMİZİN DAMADI) VE HZ. ZEYD ( EFENDİMİZİN KÖLESİ)

12) Tebük gazvesine katılmayıp daha sonra bir özrü de bulunmayan bundan ötürü ayet inen kimselerdir. Bu kimselere selam verilmiyor ve selamlarıda alınmıyordu. Hatta peygamberimiz (s.a.v) yüzlerinde dahi bakmıyordu. Aşağıdakilerden hangisi sözü edilen sahabelerden değildir?

Dogru! Yanlis!

Tebük gazvesine katılmayan ve bundan ötürü ayet inen kimseler ile tam 50 gün selam alınıp verilmedi. 3 sahabe bu süre zarfında Allah'a devamlı tövbe ve bağışlanma dileklerinde bulunuyorlardı. 50. günün sonunda 3 sahabenin affedildiğine dair ayet indi. Ve Allâh, (haklarındaki hüküm) geri bırakılan üç kişinin de (tevbelerini kabûl etti). Yeryüzü, olanca genişliğine rağmen onlara dar gelmiş, vicdanları sıkıştıkça sıkışmıştı. Nihâyet Allâh’tan (O’nun azâbından) yine Allâh’a sığınmaktan başka çâre olmadığını anlamış­lardı. Sonra eski hâllerine dönmeleri için Allâh, onların tevbelerini kabûl etti. Çünkü Allâh, tevbeyi çok kabûl edendir, Rahîm’dir. (O hâlde) ey îmân edenler! Allâh’tan korkun ve sâdıklarla berâber olun!” (et-Tevbe, 118-119)

13) Müşrik olduğu zamanlarda çok büyük bir cürüm işleyen, Müslüman olduktan sonra ise yalancı peygamber Müseylime'yi öldüren sahabe kimdir?

Dogru! Yanlis!

İslamdan önce Hazreti Hamzayı şehid eden Vahşi, İslamdan sonra Müseylemet'ul Kezzabı öldürmüş ve Hazreti Vahşi olmuştur. Allah ondan razı olsun.

14) Peygamberimiz “Gökkubbenin altında ve yeryüzünün üstünde ondan daha doğru sözlü kimse yoktur.” (Tirmizi) hadis-i şerifini hangi sahabe için söylemiştir ?

Dogru! Yanlis!

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bu sözü Ebu Zer için söylemiştir.Ebu Zer Radıyallahu anh hayatı boyunca doğruluktan ayrılmamıştır.

Sahabeler Hakkında Ne Kadar Bilgilisin?
MaşAllah bütün soruları doğru cevapladın. Sahabe hayatını iyi biliyorsun.
Çok iyi. Tabii ki daha iyi olabilirsin. Çalışmaya devam 🙂
Biraz eksiklerimiz var gibi. 🙁 Tavsiyemiz sahabe hayatı ile ilgili kitap okumanız.

Sonucu Sosyal Medya Hesaplarinda Paylas

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here